Rzecznik WOT: w mobilnych punktach pobrań służyć będą 4 tys. żołnierzy
- Nasi żołnierze rozpoczęli już szkolenia. To jest potencjał około 4 tys. żołnierzy, który będzie wykorzystywany do tego typu działań - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MON płk Marek Pietrzak, pytany o udział żołnierzy WOT w organizowaniu testów na COVID-19.
2020-10-24, 09:52
Premier Mateusz Morawiecki był w piątek w dowództwie WOT w Zegrzu, gdzie zobaczył obsługiwany przez żołnierzy punkt wymazowy testów na zakażenie koronawirusem . "Skuteczność i solidarność służb mundurowych zjednoczonych w walce z epidemią - to zobaczyłem dziś w Zegrzu i jest to obraz bardzo budujący" - napisał potem na Facebooku. Jak ocenił, wygraną z koronawirusem zapewni tylko poświęcenie służb, skuteczność państwa oraz dyscyplina społeczna.
Powiązany Artykuł
Premier docenił działania żołnierzy WOT w walce z pandemią. "To bardzo budujący obraz"
"Będziemy gotowi do działań"
- Dzień po ogłoszeniu decyzji [o udziale żołnierzy WOT w organizacji punktów pobierania wymazów], weszliśmy do 28 takich punktów, następnego dnia - to było już blisko 40 punktów - powiedział płk Marek Pietrzak. Dodał, że w całym kraju takich punktów jest blisko 500. - One są wystawiane głównie przez opiekę medyczną, stąd decyzja premiera i wsparcie WOT poprzez wejście do tych punktów i przejęcie tych zadań w skali całego państwa - wyjaśnił gość "Cafe Armia".
Rzecznik terytorialsów dodał, że żołnierzy WOT wesprą ich koledzy oddelegowani przez Generalne Dowództwo. - Oni już w tej chwili odbywają szkolenia, także nasi ludzie już rozpoczęli szkolenia. To jest potencjał około 4 tys. żołnierzy, który będzie wykorzystywany do tego typu działań. Jak to zorganizujemy - życie pokaże, to w tej chwili się klaruje - zaznaczył.
Czytaj także:
- Wiceszef MON: w przeciwdziałaniu pandemii wojsko będzie nadal wspierać służby cywilne i samorządy
- "To zależy od społeczeństwa, konieczne jest przestrzeganie obostrzeń". Prof. Gut o pandemii w Polsce
- "Ofiarność personelu medycznego utrzymuje ten system". Szef KPRM o walce z pandemią
Gość Polskiego Radia 24 podkreśłił, że punkty obsługiwane przez wojsko będą mogły także przydać się w przypadku akcji szczepienia przeciw COVID-19, gdy panaceum stanie się już powszechnie dostępne. - To przejście potokowe przez te punkty pozwoli je w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać, będzie można szczepić bardzo wiele osób - powiedział. - Jeśli będziemy mieli żołnierzy, którzy będą doświadczeni i po szkoleniach, po realizacji i pobraniu milionów wymazów, będzie to naturalny potencjał, który będzie można wykorzystać do tego typu działań. Wydaje się to naturalną rzeczą, jeżeli pojawią się szczepionki, będzie decyzja o masowych szczepieniach, to będziemy gotowi do takich działań - ocenił płk Marek Pietrzak.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej o tym, jak żołnierze WOT pomagają w walce z pandemią COVID-19. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Gość: płk Marek Pietrzak (rzecznik WOT)
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 8.36
mbl
REKLAMA
REKLAMA